|
Sound Limit: Vytvořte si vlastní MP3 archiv(13/10/1999, Vojtěch Vančura) Po prvním seznámení s technologií MP3 je uživatel nejprve ohromen všemi kladnými vlastnostmi tohoto formátu, kvalitou zvuku, grafickým doprovodem a velmi dobrou kompresí dat. Následně stráví hodně času sháněním různých skladeb či jiných zvukových děl, ale dříve nebo později se dostaví otázka: Chci si svou sbírku CD uložit v digitální (MP3) podobě, jak to mám udělat ? Jedním z programů, které toto umožňují, je sharewarový program Sound Limit. Sound Limit je program umožňující CD-grabbing, MP3 encoding a MP3 decoding. Všemi těmito vlastnostmi se budeme postupně zabývat.
Po spuštění programu nám je nabídnuta základní nabídka obsahující přehledně seřazené možnosti co s programem lze dělat. V horní části okna je standardní výpis disků a adresářů z kterých lze vybrat vstupní soubory, v dolní části zobrazení výstupních souborů včetně všech možností jejich nastavení a konečně ve střední části okna lze nalézt výběr coding/encoding a dialog pro převod skladeb přímo z audio CD.
Pokud chceme převést soubory typu WAV převést na MP3 stačí je pouze vybrat, zvolit možnost encode a pokračovat tlačítkem "encoding options" do výběru kvality komprese. Pokud si chceme do MP3 přetáhnout audio CD zvolíme "Select audio tracks" a v následujícím okně si vybereme ty, které nám zrovna leží na srdci. Volba "grab now" nám umožní nejprve uložit vybrané skladby ve formátu WAV, volba "OK" umístí všechny vybrané skladby do základního okna pod selected files.
Zde bych se rád pozastavil. Čtení audio stop z CD provází četné problémy. CD-ROM mechaniky lze rozdělit na tři skupiny. První tuto funkci nepodporuje. Druhá ji sice podporuje a umí, ale ve vytvořeném souboru se vyskytují chyby v podobě šumů či prskání. Na CD ze třetí skupiny vše funguje bez problému. Slabinu této části programu spatřuji v tom, že se nedají nastavit žádné parametry čtení z CD (např. rychlost čtení a počet opakování, pokud program narazí na chybu). Proto chce tato činost kvalitní CD-ROM mechaniku a pevné nervy.
Po dokončení výběru vstupních souborů se kliknutím na tlačítko "Encoding Options" si můžeme zvolit počet kanálů (Stereo/Mono), kvalitu a rychlost přenosu dat v kilobitech za sekundu.
Potom už stačí stiskem tlačítka "další" a potvrzením, že to myslíme opravdu vážně provést samotný převod.
Při převodu z MP3 do WAV se postupuje obdobně, jen je třeba v hlavním okně zvolit "Decoding".
Tímto byly vyčerpány všechny možnosti programu a je na řadě závěrečné zhodnocení. Sound limit je kvalitní program, který umožňuje vše co je potřeba k převodu audia do formátu MP3. Negativně lze ohodnotit jen CD grabber, který neumožňuje přesnější nastavení čtení audio CD. Pokud se zajímáte o převod zvuku do MP3 můžu jen doporučit.
Poznámka: doba převodu audio stopy na WAV je závislá především na rychlosti CD mechaniky, doba převodu do MP3 je závislá na velikosti operační paměti a rychlosti CPU a může se měnit od pěti minut do několika hodin. U pomalejších počítačů se proto vyplatí nastavit kompresi více souborů najednou a nechat počítač pracovat "přes noc".
Testovací sestava:
AMD K6-200, 64 MB ram, 1,7 GB HDD
CD-ROM:
1) 36x MOMITSU - ve zvuku se objevovaly pazvuky (pískot apod.) 2) 4x Sony - bez problémů 3) 2x připojená přes zvukovou kartu - není podpora CD grabbingu
Doba převodu:
do MP3 4min 17sec (stopa 1 min 34 sec dlouhá, CD kvalita) do WAV asi 20 sec při stejných parametrech.
Kompresní poměr při CD kvalitě: 1:10
Relevantní odkazy: |