|
SiSoft Sandra: Co nevíte o svém počítači ...(22/09/1999, David Baierle) Každý uživatel PC čas od času potřebuje zjistit nějakou informaci o svém počítači. Pro profesionální techniky je to navíc takřka denní chleba. Málokomu se však chce počítač rozebírat a pod vrstvou prachu ve změti kabelů zjišťovat podrobnosti. Přitom to ale není vždy nezbytné ... Program Sandra od firmy SiSoftware představuje vynikající informační a diagnostický nástroj pro prostředí MS Windows. S jeho pomocí můžete o svém počítači a operačním systému zjistit nejen běžné informace, ale i ty, které jsou dostupné jen obtížně nebo s pomocí speciálních utilit obvykle přímo od výrobce (pokud jsou vůbec k dispozici).
Po jednoduché instalační proceduře je nutné počítač restartovat. Po spuštění programu se objeví okno se 48 ikonami. Ty představují jednotlivé moduly, které jsou podle své činnosti začleněny do jedné ze 4 kategorií: informační, benchmarkové, výpisové a testovací. Jednotlivé ikony, resp. moduly (v neregistrované verzi jich je asi třetina nefunkčních) mohou být podle potřeb odinstalovány a v případě potřeby opět obnoveny. To může přispět k větší přehlednosti ovládání, stejně tak jako možnost libovolného přeuspořádání nebo setřídění ikon. Každý modul má navíc vlastní konfiguraci, pomocí které lze nastavit podrobnost poskytovaných informací.
Ovládáni je velmi jednoduché - stačí jen vybrat ikonu zastupující příslušnou funkci a kliknout. Výstupní informace jsou doplněny pěknou grafikou a uspořádány do přehledných celků, ve kterých se lze snadno orientovat. Všechny testy lze také provádět hromadně a automaticky pomocí konfiguračního skriptu, k dispozici je i průvodce pro jeho vytvoření. Skript lze uložit pro opakované použití. Lze také definovat, v jakém formátu mají být výstupní data (prostý text, text s hierarchickým uspořádáním, HTML, XML nebo CIM/SMS/DMI) a jak s nimi má být naloženo (uložit na disk, vytisknout, odfaxovat nebo odeslat e-mailem).
Právě díky těmto možnostem lze Sandru použít i pro takové aplikace, pro které jiné programy nejsou příliš vhodné. Systémový administrátor si může snadno pořídit informace o výpočetní technice používané v jeho firmě a údaje importovat do databáze nebo je umistit na intranetový webserver. Výrobci počítačů mohou na www serverech zveřejňovat informace a výsledky testů. S výhodou jej také mohou použít i softwarové firmy při řešení problémů se svými produkty. Zákazník provede test v požadovaném rozsahu (např. pomocí dodaného skriptu) a výsledek může odeslat e-mailem na hot-line pracoviště. Vzhledem k tomu, že Sandra též umí zajistit podrobné informace o systémovém prostředí, běžících procesech, používaných systémových knihovnách apod., je pak možné řešit problémy mnohem snadněji a rychleji, zvláště ve spolupráci s běžným uživatelem, který toho o počítačích obvykle moc neví.
Sandra nabízí i možnost automatického otestování počítače a poskytnutí informací, pomocí kterých lze systém zrychlit nebo alespoň zoptimalizovat. Samozřejmě ne všechny rady lze jednoduše realizovat, ale i tak se lze dozvědět ledacos inspirujícího.
Program jsem nezkoumal do nejmenších podrobností (působí tak důvěryhodným a propracovaným dojmem, až se člověk občas zdráhá na něm něco kritizovat), avšak občas jsem na něco podivného či nepříjemného narazil. Především mi vadí, že po kliknutí na nějaký benchmarkový modul (např. omylem nebo z neznalosti) se tento dá ihned do práce, aniž by se pro jistotu přeptal, zda to myslíte vážně. Podle mého názoru test, který nelze nijak korektně přerušit a u kterého dostanete poučení, že následujících 5-20 minut nemáte na nic sahat, by měl začínat kontrolním dotazem. V mém případě sice žádný netrval nikdy déle, než 1 minutu, přesto riziko mnohaminutového čekání není nic příjemného a vžycky jsem se musel utěšovat, že to určitě tak dlouho trvat nebude :-).
Druhou nepříjemnost jsem zjistil u automatických testů. Pokud si výsledky, bez ohledu na jejich formát, necháte poslat e-mailem, Sandra je vždy uloží do souboru s příponou TMP (např. silA21.TMP). Tyto soubory pak nelze prohlížet přímo ve zprávě a poštovní klient vám nabídne jejich uložení na disk, což samozřejmě zdržuje. Objem dat bývá značný, u podrobných testů často i několik MB, takže je vždy lepší v konfiguraci zaškrtnou požadavek na kompresi. I když Sandra podporuje (pouze) typ CAB, je to pořád lepší, než nic a objem dat pro přenos se značně zmenší.
Ještě připomínka k exportu ve formátu HTML: data jsou v uložena v jedné (!) tabulce, která svou (ne)optimalizovaností navíc silně připomíná export dat z Excelu - objem neužitečných dat převyšuje objem těch užitečných. S několika MB dat uložených v tabulce může mít leckterý browser problémy - zpracování takového objektu je extrémně náročné. Výsledná stránka sice vypadá velice pěkně, ale myslím, že tudy cesta nevede a za cenu celkem přijatelných kompromisů existují podstatně efektivnější metody.
I přes výše zmíněné nedostatky považuji tento program za mimořádně povedený a doporučuji jej alespoň k vyzkoušení. Další otázkou je, nakolik výstupní údaje odpovídají skutečnosti. To už si však vyzkoušejte sami. :-)
Relevantní odkazy: |