|
lp3: PC adaptér pro přehrávání MP3(18/09/1999, David Baierle) Zdá se, že vítězné tažení MP3 nebere konce. Po programech, umožňujících přehrávání tohoto oblíbeného hudebního formátu na počítači, přišly na svět i speciální walkmany, CD přehrávače, autorádia a už je k dispozici další novinka: adaptér připojitelný k PC, umožňující přehrávání ve vysoké kvalitě bez zatěžování procesoru a dokonce i bez zvukové karty! Přehrávání hudby ve formátu MP3 na počítači pomocí příslušného software (obvykle WinAmp) je sice ten nejjednodušší a nejlevnější způsob, avšak má jednu zásadní nevýhodu. Formát MP3 obsahuje záznam zvuku ve zkompresovaném stavu a proto musí přehrávací software provést dekompresi, data zpracovat a odesílat je na zvukovou kartu. To bohužel způsobuje poměrně značnou zátěž procesoru (typicky 30-40% výkonu) a následné zpomalení běhu ostatních aplikací. A protože pro plynulou reprodukci musí být počítač, resp. software schopen zpracovávat data vždy alespoň stejně rychle nebo rychleji, než je pro přehrávání zapotřebí, na méně výkonných strojích dochází k občasným výpadkům, popř. plynulé přehrávání není možné vůbec.
Společnost lp3, Inc. přichází na trh s adaptérem, který je vybaven vlastním procesorem pro dekódování a přehráváni dat. Po připojení k běžnému paralelnímu portu PC je schopen přehrávat zvukové soubory. Po softwarové stránce je lp3 řešen jako plug-in ke známému přehrávači WinAmp a tak ho lze používat pod operačními systémy MS-DOS, Windows95, 98, 2000 a NT. Podpora pro Linux se připravuje.
Přehrávání MP3 pomocí adaptéru lp3 zatěžuje procesor počítače pouze minimálně. Na rozdíl od klasického softwarového přehrávače se zátěž pohybuje řádově v procentech, což je dáno nutností přenosu dat z disku na paralelní port počítače. Z praktického hlediska je však téměř zanedbatelné.
Kvalita zvuku je též nesrovnatelně vyšší, než při použití klasického softwarového způsobu přehráváni a to především v případě, kdy jsou připojeny (aktivní) reprobedny přímo do adaptéru. Zvuková karta umístěná v počítači je vystavena mnoha rušivým signálům ze sběrnice, dalších karet, pevných disků a ostatních zařízení, což se samozřejmě neblaze projeví na kvalitě zvuku. Při použití lp3 získáte zvuk bez rušení a zbytečného šumu.
Jak je naznačeno na obrázku, lp3 disponuje konektorem pro připojení externího napájecího adaptéru, konektorem typu Jack pro připojení sluchátek a linkovým výstupem pro propojení se zvukovou kartou - ta však je využita pouze jako zesilovač, máte-li aktivní reproduktory, není vůbec potřeba.
Adaptér lp3 je řešen jako průchozí, lze jej vložit mezi počítač a tiskárnu, mechaniku ZIP apod. a nepotřebuje tedy mít paralelní port vyhrazený pouze pro sebe. Pro zajištění funkčnosti připojeného zařízení je však potřeba přehrávání zvuku vypnout nebo alespoň pozastavit.
Hardwarové nároky jsou skutečně minimální. Pro přehrávání MP3 s použitím adaptéru lp3 lze využít i starý počítač typu 386 s funkčním paralelním portem, dostatečně velkým diskem a s nainstalovaným systémem MS-DOS a programem WinAmp.
Další informace můžete získat na stránkách firmy lp3, Inc.. Pokud byste si toto zařízení rádi pořídili, klikněte sem.
Relevantní odkazy: |