|
NERO Burning ROM: nejlepší program pro výrobu CD?(30/07/1999, David Baierle) Antický císař Lucius Domitius Ahenobarbus, zvaný Nero, má špatnou pověst: bývá označován za jednu z nejhorších zrůd lidských dějin. Samozřejmě je již dávno po smrti, avšak se jménem Nero se můžete setkat i dnes. Jmenuje se tak např. i jeden z vynikajících programů pro vypalování CD. Instalace programu je zcela bezproblémová. Po jeho spuštění je zobrazeno okno, v jehož levé části je nutné zvolit typ CD, které chcete vyrobit. K dispozici je CD-ROM ISO (klasický formát CD), CD-ROM Boot (klasický CD-ROM s možností bootování), Hybrid (ISO + Macintosh HFS), UDF (pro zápis na DVD disky), ISO+UDF (kombinace ISO a UDF), Audio-CD, binární kopie jiného CD nebo Mixed Mode CD (kombinace datového a audio CD). V pravé části je umístěna konfigurace disku (její obsah se mění v závislosti na zvoleném typu).
Po konfiguraci (kdykoli se k ní můžete vrátit) stačí stisknout tlačítko New. Obrazovka je nyní rozdělena na dvě části. Na pravé staně je k dispozici struktura a obsah jednoho či více zdrojových disků. Pomocí myši stačí označit požadované soubory a přetáhnout je do levé části, ve která je zobrazen obsah vyráběného CD. Zde jsem narazil na jednu poměrně nepříjemnou věc: program neumožňuje jak ve zdrojovém, tak i v cílovém okně soubory dodatečně přejmenovat. Na disku tedy musí být uloženy pod stejným názvem, pod jakým budou uloženy i na CD a pokud vám pojmenování z nějakého důvodu nevyhovuje, nezbývá než použít nějaký externí souborový manager, což může být někdy dost nepříjemné.
Nedá mi, abych se nezmínil o zajímavých vlastnostech programu využitelných při výrobě vlastních audio CD. Zdrojová data mohou být ve formátu WAV nebo dokonce MP3, jednotlivé stopy nebo jejich výběr lze ihned přehrát. I když možnosti vlastních konfigurací nejsou tak rozsáhlé, jako např. u programu CDRWIN při použití cuesheetu, přesto NERO disponuje několika užitečnými prvky, jejichž konfigurace je navíc velmi jednoduchá. V konfiguraci spojené s každým jednotlivým zdrojovým souborem např. lze individuálně nastavit délku mezery (0-1000 sekund) s přesností na jednotlivé rámce (1/75 sekundy). Je též možné definovat, v jakém časovém rozsahu se zdrojový soubor použije, např. vynechat 5 sekund na začátku a 10 sekund na konci. K dispozici je i možnost definice pomocných indexů s pomocí osciloskopického zobrazení průběhu audiosignálu. Je zde i celá řada filtrů a efektů, např. konverze signálu na mono nebo rozšíření stereobáze, fade-in, fade-out či ekvalizér, k dispozici je i možnost okamžitého náhledu. U každé stopy je samozřejmě možné definovat textové informace (název skladby, interpretr) pro funci CD-Text, v případě použití MP3 jsou tyto informace importovány ze zdrojového souboru, samozřejmě s možností dodatečných úprav.
NERO samozřejmě zvládá všechny základní funkce, která jsou u takovýchto programů obvyklé. Podporuje všechny datové formáty i různé souborové systémy (neumí však samostatně vyrobit CD pro Macintosh bez příslušného hardware, jako např. CDEveryWhere). Umí vyrábět i zpracovávat diskové obrazy včetně importu obrazů vytvořených jinými programy (!), bez větších problémů s ním vyrobíte bootovatelné CD. Podporuje takřka všechny běžně dostupné mechaniky a v každé nové verzi se jejich počet zvyšuje. Je obdivuhodně stabilní, což je možná dáno tím, že jej vytváří německá firma a Němci jsou, jak je všeobecně známo, blaze i neblaze proslavení svou precizností. Především z těchto i z mnoha jiných důvodů tento program mohu každému doporučit, přinejmenším alespoň k vyzkoušení. Možná budete překvapeni, že existují i daleko lepší programy, než ten, který jste dostali ke své vypalovačce.
Na závěr musím podotknout, že tento program skutečně považuji za jeden z nejlepších. Kromě jeho vlastností též kladně hodnotím i fakt, že je velmi spolehlivý a že je to prakticky jediný program, který naprosto bezvadně pracuje s mojí vypalovačkou HP SureStore 6020. Zatímco při používání jiných programů jsem měl téměř vždy nějaké potíže, při použití NERO jsem zatím nezkazil jediný disk.
Relevantní odkazy: |