|
Ulead COOL 3D: Fantastické titulky(29/07/1999, Lukáš Tyl) Ulead, Ulead, to už jsem někde slyšel. Kde to jenom bylo? Nemělo to něco společného s grafikou? Mělo! Už vím, to je přece ta firma, která má bezvadné programy především v oblasti grafiky. A co to tu máme dneska? No přece prográmek na výrobu animovaných 3D nadpisů (a nejen toho). Ulead COOL 3D je nástroj na tvorbu animovaných 3D nadpisů, titulků, log (pokud jsou ve formátu EMF, WMF). Následné použití vytvořených animací je velmi široké - Internet, film (titulky), prezentace. Tak se jdu podívat, co umí doopravdy.
Nepříjemné překvapení číslo jedna - program se dožaduje DirectX 5.0 a vyšší, které se ovšem u mě na počítači zatím nevyskytují. Nepříjemné překvapení číslo dvě - výrazně se mě zpomalil počítač (Asi v důsledku instalace DirectX. Není divu je to jen P150/32 MB RAM, budu muset vypnout Winamp). Nenechám se dílčími problémy odradit a s očekáváním spouštím program. Kde se tady vkládá text (vložit se dá i více textů)? Aha, támhle (támhle = ikonka "Insert text"). Tak a co teď s ním? Chtělo by to nějaký efekt. Kdepak ho asi tak najdu? Hmm v menu nic není, ikonky taky nic, ááá tady dole něco je. Je tu lišta (spíše to však připomíná rám [frame] z Internetové stránky) plná efektů, výplní, pozadí, tvarů, rámečků a tak podobně. Vše je rozděleno do několika kategorií a takový animovaný 3D nadpis může slučovat více prvků dohromady. Vybrat si můžu tvar objekt (titulku), zarámování nebo ohraničení, barvu objektu, výplň titulku i pozadí, pohled, stín nebo příslušný efekt. Je toho opravdu hodně a tak na řadu přichází kreativita. Klikám jako blázen (v tipu jsem se dočetl, že stačí také kliknutí pravým tlačítkem nebo jednoduché přetažení [drag]) a zkouším jednotlivé efekty. Tohle není ono, tohle taky ne, ale teď jsem našel ten správný efekt. Nastavím parametry animace - celkový počet snímků a počet snímků za vteřinu. Kontroluji celé dílo v náhledu a je to OK, tak ještě to uložit. Co tu mám na výběr za formáty? No to jsem si mohl myslet: avi a gif (pro animace) a bmp, jpg, tga (pro statické obrázky), ale to bohatě stačí. Teď rychle s tím na web.
Co mě na tomto programu fascinuje, je obrovské množství variací, které je možné s nápisem nebo titulkem provádět. Není efekt, který bych chtěl a on ve výběru nebyl. K pochopení programu jsem ani nepotřeboval podívat se do nápovědy, jeho ovládání je prostě intuitivní. Při ukládání jsem ocenil možnost nastavit si přesný počet barev při převodu do gifu (ani nezmiňuji možnost nastavení transparentního pozadí).
Poznámka na závěr: Doporučuji nechat pozadí implicitní, tedy černé. Zkoušel jsem několik věcí s bílým pozadím a jaksi to nebylo ono.
Relevantní odkazy: |