|
Jet-MailMonitor: Jeden email sem, druhý email tam(29/03/1999, Lukáš Tyl) Kolik máte e-mailových adres? Že jich máte více než jednu? Tak to rozhodně nejste sami. Jeden email ve škole, další email v práci, třetí email pro soukromé použití doma a ještě jeden třeba na veřejném serveru pro všechno ostatní. A s postupným zvyšováním počtu emailových schránek přibývají také problémy. Mám teď sledovat pracovní email nebo ten ze školy? Na kterou adresu mi kamarád poslal tu důležitou zprávu? Také nevíte, kam se podívat dřív ? Když se člověk nad tímto problémem zamyslí, zjistí, že by se mu hodil program, který sleduje jednotlivé emailové schránky a nějakým způsobem mu dá najevo, že v té či v té schránce má tolik a tolik emailových zpráv. Asi bych tento článek nepsal, kdybych nevěděl, že takovýto software existuje. Existuje jich dokonce mnoho, některé lepší, jiné horší. Jedním z těch lepších je Jet-MailMonitor. Navíc tento software je přímo freeware. Pojďme se podívat blíže, co všechno umí.
Nejdříve musím předeslat, že program pracuje se schránkami dostupnými protokolem POP3. Nelze kontrolovat schránky umístěné na serverech, podporujících pouze IMAP nebo schránky, se kterými lze pracovat pouze přes webové rozhraní. Nastavit si oznámení o došlých zprávách můžete až u 10 různých boxů najednou (nevím jak Vám, ale mě to docela stačí). Po spuštění programu bude váš system tray (existuje vůbec nějaký slušný český překlad ?) obsahovat o jednu ikonku navíc - dopis s lupou (na výběr jsou 4 a lze je podle libosti změnit). Nastavení je velice jednoduché. Nejdříve zvolíme poštovní účet. První možností je, zda má být účet sledován či ne (to lze i dočasně vypnout, aniž by bylo nutné rušit celou konfiguraci), dále nastavíme, v jakých intervalech se má pošta kontrolovat, libovolné jméno účtu (pro rychlou orientaci), adresa serveru, uživatelské jméno a heslo. Lze také definovat, zda má program upozorňovat na došlou poštu vždy při každé nové zprávě nebo až po dosažení určitého počtu. Konfigurace je v mžiku hotová. Stejným postup je i u nastavení ostatních schránek, vše je velmi jednoduše a účelně uspořádáno tak, aby uživatel byl schopen provést konfiguraci programu bez zbytečného a zdlouhavého louskání dokumentace.
Pokud do některého ze sledovaných boxů přijde zpráva, můžete si nechat zahrát vybraný zvuk (WAV), spustit dialogové okno se zprávou nebo např. nastartovat poštovního klienta. Pro dvojitý klik na ikonu lze nastavit tyto akce: okamžitá kontrola emailů, konfigurace programu, zobrazení/schování okna se stavem činnosti nebo spuštění poštovního klienta. Záleží jen na aktuální potřebě.
Grafické zpracování je na standardní úrovni, bez zbytečných prvků na úkor jednoduchopsti a přehlednosti. Program pracuje spolehlivě a mohu vám ho vřele doporučit. Vyzkoušení ani běžný provoz vás v tomto případě nic nestojí, neboť se jedná o freeware, který je zdarma.
Poznámka redakce: Tento program, stejně jako naprostá většina jemu podobných, používá při kontrole boxu standardní prostředky, tj. v tomto případě protokol POP3, který je zcela běžně používaný po celém světě. Nevýhodou tohoto protokolu je absence jakéhokoli zabezpečení dat. Při každé kontrole boxu je po síti přenášeno jeho jméno a příslušné heslo, tyto informace mohou být odchyceny a následně zneužity. Toto riziko roste spolu se vzdáleností, resp. rozsahem a počtem sítí mezi počítačem, na kterém běží monitorovací software a serverem, na kterém je provozován příslušný mailbox. Jste-li připojeni dial-upem ke svému poskytovateli a kontrolujete několik schránek umístěných na poštovním serveru tohoto poskytovatele, bývá riziko pro běžného uživatele zpravidla přijatelné, avšak pokud je server u jiného poskytovatele anebo navíc fyzicky umístěn na opačné straně zeměkoule, je použití takovýchto metod poměrně riskantní. Nemáte-li jinou možnost, kontrolujte obsah schránek na vzdálených serverech alespoň v co nejdelších intervalech. O bezpečnosti na Internetu a základních zásadách připravujeme samostatnou sérii článků.
Relevantní odkazy: |