|
EDGE Diagrammer: diagramy podruhé a trochu jinak(22/04/1999, Lukáš Tyl) Před časem jste měli možnost se zde seznámit s programem SmartDraw, který je specializovaný na tvorbu diagramů. Dnes se mi dostal do ruky (či spíše do počítače) program se jménem EDGE Diagrammer. Již z názvu je patrné, že zaměření tohoto software je také na diagramy. Takže se mu podíváme na zoubek a přitom ho porovnáme s programem SmartDraw. Hned na začátku mě trochu vyvedla z míry instalace, které trvá déle, než jsem u podobných programů zvyklý. No nic, stane se, alespoň že po mě nechce restart počítače. Spustím program a hned první, co mě doslova praští do očí, je obrovská lišta, která mi zabírá dost podstatnou část obrazovky. Rychle projíždím menu a zjišťuji, že se na tom nedá nic změnit (vyhodit, zmenšit, přesunout - prostě nic). Mám rozlišení 800 × 600 (což je myslím standard) a tato věc mi dost vadí. Rychle se rozkoukávám a zkouším, co všechno se zde dá dělat. Levá lišta nabízí možnost vložit text (nebo spíše nadpis), objekt (kousek diagramu, počítač, modem) a spojující linky. Celé prostředí a práce je založená na stylech.
Co to v praxi znamená? Definujete si nějaký objekt - typ, barvy, tloušťku okraje, stínování a ještě mnoho jiných věcí. Vložíte na stránku několik takovýchto objektů. Pak stačí změnit jeden parametr a automaticky se změní nastavení všech těchto objektů. To samé platí i u propojovacích čar a nadpisů. Pokud máte rádi styly, pak tento program je dělaný přímo pro vás. Styly v podání EDGE Diagrammer ale mají spoustu chyb. Pokud děláte něco, kde potřebujete mít velmi mnoho různých prvků, pro jednoduchou práci je nezbytné, aby tyto prvky byly někde na dosah. Jenže v tomto programu se jich na levou lištu vejde velmi málo. Nezbývá nic jiného, než je vyhledat v rolovacím menu (textovém), což je nepraktické, protože názvy objektů bez obrázků nic neprozradí. Pro každý objekt je nutné si definovat vlastní styl. To práci nepříjemně komplikuje a protahuje. Když už jsme u objektů, pro diagramy je jich zde velmi mnoho, ale pro jinou práci (počítačová síť, plánky, nákresy) je jejich počet zcela nedostačující. Našel jsem zde i několik kladů - spojovací linky je možné zalomit jednoduchým kliknutím myši, zoom (lupu) na celý diagram je možno si nastavit přesně podle vlastní potřeby. Program je v angličtině, takže asi nikoho nepřekvapí občasné problémy s češtinou (například při pojmenování stylů).
Celkově mi řešení uživatelského prostředí v EDGE Diagrammer připadá přinejmenším nepraktické (ta levá lišta tam opravdu vadí). Jestliže potřebujete tvořit jenom diagramy a nic jiného nepotřebujete, pak Vás program jistě nezklame. Potřebujete-li tvořit něco složitějšího (obzvláště s více prvky), EDGE Diagrammer vám práci neusnadní. Naproti tomu program SmartDraw pomůže právě v situacích, kdy potřebuje udělat něco, co je více než suchý diagram. Ve SmartDraw je ovládání intuitivní a jednoduché, zatímco v EDGE Diagrammer vám bude nějakou chvíli trvat, než si na systém stylů zvyknete. Pokud mám porovnat počet hotových (připravených) objektů, se kterými můžeme tvořit, pak opět vede SmartDraw, který jich nabízí o poznání více. Přiklonil bych se tedy k programu SmartDraw. Nabízí více možností, lepší uživatelské prostředí, podporuje běžné grafické soubory a přijde vás na podstatně méně peněz.
Relevantní odkazy: |