|
Windows Commander: ušetřete si práci(28/03/1999, Lukáš Tyl) Kolega vám přinese disketu se soubory, ty je potřeba zkopírovat na váš počítač, přitom je ještě přejmenovat (jeho systém pojmenovávání souborů je prostě hrozný), vytvořit na disku nový adresář, kam se soubory nakopírují a nakonec ještě zjistíte, že soubory jsou zapakované v ZIPu, takže kromě Průzkumníka ještě spouštíme program na rozpakování souborů. Pokud máte obzvláště smůlu, pak tyto soubory musíte navíc uložit na FTP server, což znamená spuštění dalšího programu. Někdy v této chvíli Vás napadne, zda by se tento postup nedal nějakým šikovným způsobem obejít. Řešení se v tomto případě jmenuje Windows Commander. O co vlastně jde? Windows Commander je - jednoduše a česky řečeno - správce souborů, má ale v sobě integrováno mnoho funkcí navíc, které z něj dělají program pro všestranné použití.
Instalace proběhne rychle, zeptá se Vás pouze na to, v jakém jazyce má program pracovat - na výběr je i čeština, kam se má umístit a zda si přejeme program zařadit do START menu. Vše je během dvou minut hotové.
Pokud jste někdy pracovali třeba s dosovským Nortonem nebo českou M602, pak se zde budete cítit jako doma. Všechny známé klávesy fungují naprosto stejně - F3 prohlížení souborů, F4 editace, F5 kopírování atd. První věcí, která Vám udělá radost, je práce se zapakovanými soubory (ZIP, ARJ, LZH, RAR, UC2, TAR, GZ, CAB, ACE). Jednoduše kliknete na soubor, který je zabalen a hned uvidíte, co přímo obsahuje. Vybrané soubory si zkopírujete podle potřeby. Co vás potěší dále, je možnost zakódování a rozkódování souborů typu MIME, UUEncode a XXEncode. Windows Commander je plně připraven na práci v lokální síti. Tou procházíte stejným způsobem, jako kterýkoli jiným diskem. Pokud na síti naleznete to, co potřebujete často, pak si toto místo můžete nadefinovat jako další DISK. A nejen že je Windows Commander připraven na práci v síti, ale je připraven i na práci v SÍTI, čímž myslím Internet. Je zde zabudován jednoduchý FTP klient pro práci s FTP servery. Pro uživatele se nic nemění, Windows Commander prostě FTP server vidí jako jakýkoli jiný disk. Samozřejmá je zde podpora Drag&Drop (třeba z průzkumníka :-) a možnost nastavit si vlastní barvičky. A třešnička na dortu: pro ty, které neustále počítač otravuje s hláškami typu "Chcete tento soubor opravdu smazat ?", "Jste si jist?" atd. je zde možnost v konfiguraci programu veškeré takovéto dotazy vypnout.
Na závěr osobní zkušenost - od té doby co používám Windows Commander, tak jsem zapomněl, že nějaký Průzkumník vůbec existuje.
Relevantní odkazy: |